DOMY v Moste pri Bratislave lokalita Zelená voda

DOMY
v Moste pri Bratislave lokalita Zelená voda

Projekt Zelená voda je charakterizovaný novostavbami rekreačných domčekov v bezprostrednom susedstve jazera Zelená voda v Moste pri Bratislave.
Sú to buď jednopodlažné objekty s obytným podkrovím obdĺžnikového pôdorysu so sedlovou strechou, alebo prízemné bungalovy pôdorysného tvaru „L“ so sedlovou – valbovou strechou s priehradovou konštrukciou krovu.

Obvodové murivo založené na železobetónových pásoch je z tvárnic Ytong 300 mm, vnútorné priečky rovnako z tvárnic Ytong. Obvodové murivo je zateplené penovým polystyrénom EPS 120 mm s tenkovrstvou omietkou (nízkoenergetické).
Výplne otvorov obvodových stien sú plastové okná s izolačným dvojsklom opatrené uzamykateľnými roletami. Vstupné dvere sú bezpečnostné.

Zastrešenie stavby je realizované dreveným krovom, opatreným náterom proti plesniam a škodcom dreva. Súčasne klieštiny krovu tvoria strop nad prízemím, resp. podlahu podkrovia. Strešná krytina je Tondach – pálená a strecha je zateplená minerálnou vlnou. Podhľad v podkroví tvorí sádrokartón. Podlahy na prízemí sú plávajúce a zateplené.

Spoločná kúpeľňa a WC je vybavená sprchovacím kútom, podomietkovým závesným WC a umývadlom plus prípojkami pre práčku. Podlahy v kúpeľni sú obložené keramickou dlažbou, steny do výšky min. 200 cm. Odvetranie kúpeľne je riešené vyvedením nad strešnú konštrukciu.

Vnútorné steny sú omietnuté jemnou omietkou s oderuvzdorným náterom. Elektrické rozvody obsahujú vývody pre svietidlá, vypínače a zásuvky. Každý objekt je opatrený bleskozvodom a samostatným elektromerom. Vykurovanie objektu je elektrinou, resp. krbom, pre ktorý je vybudovaný komín.

Každý objekt má samostatnú studňu v hĺbke 12 až 14 m a žumpu (12 m3), ako aj samostatný pozemok s prístupom z príjazdovej komunikácie.

Domy sú nízkoenergetické a na požiadanie vieme postaviť aj pasívne s velmi nízkymi mesačnými nákladmi.

 

BYTY
v Bratislave na Starej Vajnorskej

Bytový dom na Starej Vajnorskej 4 je zrekonštruovaný štvorpodlažný objekt, s jedným podzemným podlažím. Konštrukcia stavby je železobetónový skelet s výplňovým murivom z pálených tehál a plochou strechou. Stropy sú železobetónové z prefabrikovaných dosiek. Fasáda je zateplená penovým polystyrénom s tenkovrstvou omietkou, okná sú plastové s izolačným dvojsklom. Byty majú nízke mesačné náklady.

Priečky medzi bytmi sú z tehál a tvárnic Ytong, hrúbky 30 cm, zabezpečujúce dostatočnú zvukovú izoláciu a vnútorné priečky v bytoch sú z tvárnic Ytong 15 cm. Omietky stien a stropov sú jemné vápenné.

Podlahy v obytných miestnostiach sú plávajúce, v kúpeľniach sú keramické dlažby. Steny v kúpeľniach
sú obložené keramickým obkladom do výšky 200 cm. Kúpeľne sú spoločné s WC a sú vybavené vaňami,
alebo sprchovacími kútami a umývadlami s jednopákovými batériami. Kúpeľne majú vývody pre napojenie práčky, rovnako kuchynské kúty majú prípojku pre pripojenie drezu a umývačky riadu.

Kuchynské kúty majú obklad pre kuchynskú linku. Byty majú stropné osvetľovacie telesá v obytných miestnostiach, v ostatných miestnostiach sú vývody pre svietidlá. Zásuvky a vypínače sú štandarné. Meranie spotreby elektriny je pre každý byt samostané, s výnimkou spoločných priestorov (schodisko, chodby).

Maľby stien a stropov sú biele a sú oderuvzdorné. Vykurovanie obytných miestností je zabezpečené radiátormi z centrálnej kotolne umiestnenej v susednom objekte.

Každý byt má samostatné meranie spotreby teplej a studenej vody, samostatnú poistkovú skrinku, ako aj zabudovaný rozvod pre internet. Každý byt je vybavený domácim vrátnikom. Vstup do každého bytu je opatrený certifikovanými protipožiarnymi dverami do oceľovej protipožiarnej zárubne, vnútorné dvere sú obložkové.

V objekte sú inštalované protipožiarne zariadenia – protipožiarne dvere na chodbách, deliace chodby na protipožiarne úseky, ďalej tzv. požiarne okno ovládaným požiarnymi hlásičmi, ako aj ventilátor s núteným vháňaním čerstvého vzduchu do priestorov schodiska. Chodby sú vybavené núdzovým osvetlením.

Schodisko je železobetónové s povrchovou úpravou terazzom, povrchová úprava podláh chodieb je keramická dlažba so soklíkmi. Stropy chodieb sú znížené sadrokartónové. Zábradlie schodiska je oceľové s výplňou drevenými doskami. Vchod do objektu je cez centrálny vstup.

Parkovanie je pred budovou.